logo specctrum.eu

SPECCTRUM.EU

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu

30 lipca 2021

Podróżując, po Podkarpaciu można zwiedzić ciekawe miejsce związane historią, techniką jak również naturą. W tym artykule możesz przeczytać tylko o kilku wybranych miejscach, które warto zobaczyć odwiedzając Podkarpacie. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który w dużym skrócie opisuje podkarpackie atrakcje turystyczne.

Skansen w Markowej

Miejsce to dużej mierze miało prezentować dawne życie mieszkańców Markowej. Samo muzeum nie najmniejszych rozmiarów, gdyż składa się ze stajni, wiatraka i chałupy, spichlerza, chlewika oraz stodoła. Co w porównaniu z innymi obiektami tego typu nie małą ilością ciekawych atrakcji do obejrzenia. Warto również wspomnieć o tym, iż skansen na samym początku był dość skromnym obiektem, aczkolwiek na przestrzeni lat dodawano nowe obiekty. Warto podkreślić niezwykłą autentyczność wszystkich eksponatów, które są udostępnione zwiedzającym. Dzięki czemu każdy odwiedzający ma okazję zapoznać się z tym, jak wyglądało życie mieszkańców z początków XX wieku. Co ciekawe, ekspozycje są podzielone w taki sposób, że widzimy tutaj dokładną granicę pomiędzy społecznością bogaczy i biedniejszych frakcji. Muzeum w Markowej cały czas się rozwija i na kolejne lata planowana jest jego rozbudowa o kolejne bardzo ciekawe atrakcje i obiekty, które w jeszcze lepszy sposób pomogą zwiedzającym uchwycić, choć ułamek kultury, jaka panowała dawniej na tych terenach.

Nie można pominąć również faktu, iż skansenem opiekuje się powstałe w 1979 roku Towarzystwo Przyjaciół Markowej, ponieważ to właśnie ono cały czas dba o to, aby skansen się rozwijał i był utrzymywany w należytej dbałości o wszystkie szczegóły.

Skąd wziął się pomysł na tego typu obiekt w Markowej? Przede wszystkim zaczęto zauważać, iż zanika tradycja budowania chałup przysłupowych. To właśnie budowane w ten sposób budynki wyróżniały znacznie wieś Markowa na tle innych. Dlatego też Towarzystwo podjęło działania mające na celu stworzenie miejsca, które pozwoli zachować, choć mały fragment staropolskiej kultury Markowian. Jak można obecnie podziwiać w Markowej rzeczywiście się im to udało, gdyż przez ostatnie kilka lat obiekt cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających. Powstają kolejne plany odnośnie rozbudowy obiektu. Jeśli więc będziesz w okolicy, to nie możesz pominąć tego miejsca na swojej liście miejsc do zwiedzania, na pewno się nie zawiedziesz.

Krasiczyn i jego zamek

Jeśli szukasz pięknego miejsca na romantyczny spacer, to park wokół zamku w Krasiczynie wydaje się być idealnie do tego stworzony. Oczywiście nie można zapominać o renesansowym zamku, który swoje początki ma w końcówce XVI wieku. Budowę zamku rozpoczął Stanisław Krasicki. Warto wspomnieć, iż obiekt powstał w miejscu dawnej warowni „Śliwicy”. Wymagało to poważnej modernizacji, aby uzyskał on obecny wygląd. Stanisław Krasicki nie doczekał końca budowy, a dokończył ją w roku 1633 jego syn Marcin.

To właśnie młodszy syn Krasickiego, który był jednym z najwybitniejszych mecenasów sztuki nadał zamkowi ten niezwykły charakter wielkiej siedziby rodu. Warto również nadmienić, iż nazwa miejscowości, czyli Krasiczyn pochodzi od nazwiska Krasicki i to Stanisław tak ją właśnie nazwał.

Zamek pomimo tego, że przetrwał wiele wojen i pożarów zachował się w naprawdę świetnej kondycji i niezmienionej formie. Oczywiście nie można tutaj pominąć faktu, iż na przestrzeni ostatnich lat na bieżąco jest on modernizowany i odnawiany.

Zamek Krasiczyn

Dlaczego warto odwiedzić właśnie ten zamek i okolicę Krasiczyna? Przede wszystkim w samym zamku można spotkać piękne sgraffitowe rysunki mieszczące się na elewacjach. Przedstawiają one nie tylko królów polskich, ale również cesarzy rzymskich, przodków właścicieli zamku czy też sceny polowań myśliwskich, które w tamtych czasach były niezwykle popularne.

Na uwagę zasługuje również wspomniany na samym początku park, który jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Cały ogród jest wypełniony przede wszystkim dębami, które były sadzone wtedy, kiedy na zamku urodził się syn oraz lipami, które z kolei sadzone były po narodzinach córek. Drzewa te obecnie mają po ponad 150 lat i są jednymi z głównych atrakcji parku. Całości uroku dodaje również bardzo duży staw, gdzie można spotkać kaczki oraz łabędzie.

Jak więc widać zamek w Krasiczynie jest jedną z bardzo ciekawych alternatyw na niedzielną wycieczkę z rodziną. Z pewnością nie pożałujesz i przywieziesz stąd bardzo miłe wspomnienia, jak i również zapoznasz się z historią tego miejsca.

Zabytkowy kościół w Haczowie

Jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia w województwie podkarpackim jest na pewno kościół w Haczowie. Dlaczego warto tutaj przyjechać i zainteresować się właśnie tym obiektem? Główny powód to oczywiście to, iż dany kościół pochodzący jeszcze z początków XV wieku jest najstarszym tego typu obiektem o konstrukcji zrębowej w Europie. Został on wybudowany w stylu gotyckim. Całości dopełniają bardzo ciekawie wyglądające okucia okien i drzwi, które powinny zachwycić każdego konesera tego typu budowli. Teraz jeszcze kilka słów o wsi, gdzie jest on położony, gdyż to też jest ważne. Więc, Haczów powstał w roku 1360 za zgodą Kazimierza Wielkiego. W latach 80 ubiegłego wieku zostało wokół kościoła wybudowane ogrodzenie, które swoim kształtem oraz ogólnym stylem nawiązuje do wyglądu kościoła. Najlepiej jednak, jeśli sam przekonasz się na własne oczy jak to wszystko wygląda i po prostu przyjedziesz z wizytą do Haczowa. Zdecydowanie, bowiem warto jest uwzględnić tą miejscowość na trasie zwiedzania podkarpacia.

Muzeum w Łańcucie – Zamek

Budowa zamku w Łańcucie została rozpoczęta w roku 1629, a zakończona 12 lat później w 1641. Głównym zleceniodawcą całego przedsięwzięcia był Stanisław Lubomirski. Na samym początku zamek był otoczony suchą fosą oraz wałami obronnymi tworzącymi podwójną linię. Jednakże zamek zmienił się na przestrzeni lat, ponieważ w XVIII wieku został on przebudowany na zlecenie Stanisława Lubomirskiego Marszałka Wielkiego Koronnego oraz jego małżonkę. To właśnie tej parez zawdzięczać możemy obecny wygląd zamku. Zamek otoczony jest bardzo malowniczym, i dość dużym parkiem, który stylizowany był na angielski park krajobrazowy o łącznej powierzchni prawie 36ha. Będąc w okolicy warto jest zajrzeć również do zamkowej oranżerii, która kryje w sobie wiele gatunków interesujących roślin oraz zwierząt. Będzie to atrakcja nie tylko dla młodszych uczestników wycieczki, ale również starszych osób. Zarówno w okresie letnim, jak i również zimowym park i zamek prezentują się bardzo ładnie i z otwartymi drzwiami witają chętnych poznania muzeum.

Mini ZOO w Lisznej

Jest to bardzo ciekawa atrakcja w szczególności dla najmłodszych, gdyż wizyta w Zoo zawsze jest bardzo dobrym pomysłem na miłe spędzenie niedzielnego popołudnia z naszą rodziną. Jeśli mieszkasz w okolicy, to warto wybrać się do niewielkiego Zoo w Lisznej, który pomimo niezbyt rozbudowanej infrastruktury oferuje dla każdego zwiedzającego wiele atrakcji. Przede wszystkim, jeśli chodzi o liczby, to znajdziesz tutaj prawie 30 gatunków zwierząt, z których można wymienić między innymi jelenie, dziki, szopy, fretki czy króliki oraz wiele, wiele innych. Niektóre przebywają, na co dzień w klatkach, inne mają specjalne i duże wybiegi. Jeśli ktoś chciałby sobie pokarmić z ręki zwierzęta, to również nie ma problemu, gdyż można na miejscu kupić specjalną karmę, przeważnie bez problemu zwierzaki podchodzą do ludzi i nie boją się jeść im z ręki. Do tego nie można opuścić zoo bez zakupu, chociaż najmniejszej pamiątki, które są oferowane przy wejściu. Z pewnością powinieneś również zabrać ze sobą aparat, aby uwiecznić ciekawe okazy na fotografiach.

Kalwaria Pacławska

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej jest położone na dość stromej górze, gdzie nie jest specjalnie ułatwiony wjazd, gdyż na szczyt prowadzi nas bardzo wąska droga. Niemniej jednak zdecydowanie warto jest się nieco pomęczyć, gdyż to, co zobaczysz na samej górze wynagrodzi ci te trudy. Góra, na której mieści się klasztor oraz pozostała część kompleksu ma wysokość 465m. Znajdziemy tutaj również dom pielgrzyma, gdzie można się posilić, bądź też odpocząć po podróży. Warto, bowiem nadmienić, że bardzo dużo ludzi idzie tutaj ze swoich miejscowości pieszo. Datę wybudowania obecnego kościoła ustala się na 1775 rok. Wygląda on dokładnie tak jak wtedy, kiedy została ukończona jego budowa, ponieważ przez te wszystkie lata nie dokonywano żadnych większych przeróbek. Prowadzone były jedynie prace modernizacyjne, które miały za zadanie pozostawić kościół w jak najlepszej kondycji. Miejsce to znane jest przede wszystkim z obecności cudownego obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Podziemna trasa w Rzeszowie

Jeśli jesteś w Rzeszowie i poszukujesz ciekawego miejsca, z którym wiąże się wiele ciekawych historii, to zdecydowanie podziemna trasa biegnąca pod rynkiem powinna cię zainteresować. Sama trasa ma długość 369 metrów i podzielona jest na 15 korytarzy. Odpowiednią otoczkę zapewnia wiele ciekawych ekspozycji, dzięki którym wszystko wygląda naprawdę ciekawie. Spacerując sobie po pradawnych korytarzach możemy spotkać wystawione naczynia, które kiedyś służyły handlarzom czy też fotografie przedstawiające rynek na przełomie XIX oraz XX wieku. Bardzo ciekawie prezentuje się również wystawa replik dawnych rycerskich strojów czy też na przykład zrekonstruowana biała broń, które j dawniej używano. Ogólnie rzecz biorąc, podziemia Rzeszowa kryją wiele ciekawych tajemnic i atrakcji, które możesz poznać tylko i wyłącznie, jeśli samodzielnie udasz się w te miejsca i bardzo skrzętnie je zwiedzisz. Na pewno nie powinieneś się zawieść, bowiem jest to jedno z najciekawszych miejsc podkarpacia, cieszące się dużą popularnością.

Archeologiczny Skansen w Trzcinicy

Dlaczego właśnie Trzcinica jest nazywana Karpackim Biskupinem? Otóż to właśnie tutaj zostały odkryte szczątki osad z epoki brązu. Znajdziemy tutaj między innymi bardzo dobrze zachowany gród słowiański. Przez wszystkie lata prowadzonych badań oraz wykopalisk zostało tutaj znalezione bardzo wiele zabytków, obecną ich liczbę szacuje się na prawie 150 tysięcy, a więc rzeczywiście robi to wrażenie. Całość skansenu zajmuje obszar o powierzchni 8ha i znajdziesz tutaj ponad 150 zrekonstruowanych wałów obronnych, kilkanaście chat oraz dwie bramy. Wielu fachowców, ale również samych turystów będących często laikami naprawdę zachwyca się tymi wszystkimi budowlami oraz samą myślą techniczną, jaka jest tutaj ukazana. Co więcej, skansen w Trzcinicy jest uważany przez wielu za najlepszy tego typu obiekt w Europie, a to nie lada wyróżnienie. Zdjęcia ani trochę nie oddają pełni uroku tego miejsca, dlatego tez najlepiej będzie, jeśli sam udasz się w te okolice i zwiedzisz jak najwięcej obiektów w tym miejscu.

Cerkiew w Uluczu

Bardzo ciekawym zabytkiem w województwie podkarpackim jest bardzo stara cerkiew w Uluczu. Zbudowana została w roku 1517, a jej budowa trwała siedem lat. Na przestrzeni lat miały miejsce jej dwie przebudowy, pierwsza z nich odbyła się w wieku XVII, a kolejna na początku XIX. Można, więc śmiało uznać cerkiew za jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Europie. Oczywiście, jeśli mówimy tutaj o architekturze drewnianej. Niemniej jednak badania, jakie zostały przeprowadzone stosunkowo niedawno pozwalają na oszacowanie daty budowy na rok 1659. Całość została wzniesiona bez użycia pił, całość drzewa była ścinana za pomocą toporów oraz siekier. Warto wiedzieć, że jest to jedna z najbardziej urokliwych cerkwi w naszym kraju. Pomimo swojego wieku jest bardzo dobrze zachowana i stanowi świetny obiekt do zwiedzania. Warto jest, więc uwzględnić to miejsce podczas naszych wycieczek po podkarpaciu, ponieważ na pewno wywrze na nas bardzo dobre wrażenie. Tym bardziej, że nie jest wcale tam trudno trafić.

Możesz przeczytać również o:

20 października 2024
Zmywarka do zabudowy Bosch Serie 4 SMV4ECX23E

Zmywarka do zabudowy o szerokości 60cm Bosch SMV4ECX23E to propozycja dla osób poszukujących urządzenia w pełni zintegrowanego, które dyskretnie wkomponuje się w kuchenną zabudowę. Model ten, jak większość zmywarek Bosch, oferuje szereg rozwiązań mających na celu optymalizację procesu zmywania i suszenia naczyń. Kluczowe cechy: Bosch SMV4ECX23E to solidna zmywarka, która oferuje szereg praktycznych rozwiązań ułatwiających […]

Czytaj dalej >
14 czerwca 2024
Kolejka linowa nad zaporą w Solinie atrakcją Bieszczad

W lipcu 2022 roku, w Solinie odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej kolejki linowej, która od razu stała się jedną z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Po ponad roku prac nad budową ośrodka turystycznego oraz czterech tygodniach montażu samej kolejki, mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się niezwykłymi widokami i komfortową podróżą ze stacji dolnej Plasza […]

Czytaj dalej >
specctrum.eu