logo specctrum.eu

SPECCTRUM.EU

Program Mój Prąd dla fotowoltaiki

28 czerwca 2021

Fotowoltaika w Polsce do kilku lat zdobywa popularność, z miesiąca na miesiąca przybywa instalacji fotowoltaicznych, które w większości są wspierane przez rządowy program Mój Prąd oraz Czyste Powietrze.


Jak podaje Agencja Rynku Energii ma koniec kwietnia 2021 liczba nowych instalacji wyniosła 27 902. Moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych oszacowano na ponad 4,7 GW. Do sukcesu tak dużej popularności fotowoltaiki można zaliczyć produkcję własnego prądu, pozytywny wpływ na środowisko. Produkcja własnego prądu pozwala w znacznym stopniu ograniczyć pobór energii z sieci konwencjonalnej, co przekłada się na niższe rachunki – co nie jest bez znaczenia przy stale rosnących cen za 1kW.


Każdy, kto interesował się montażem mikroinstalacji fotowoltaicznej słyszał o programie Mój Prąd. Program cieszy się ogromną popularnością, umożliwia otrzymania dotacji dla własnej instalacji. W lipcu 2021 rusza kolejna, już 3 edycja programu. Aby otrzymać wsparcie finansowe w ramach programu Mój Prąd należy zamontować instalację i w całości opłacić z własnych środków, następnie poczekać na instalację licznika dwukierunkowego. Licznik montowany jest przez operatora energetycznego obsługujący dany region kraju. Tutaj ważna uwaga, wymiana liczników obowiązuje instalacje, które są zamontowane po 23.07.2019. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy dwustronnej z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci. Ostatnim etapem jest wypełnienie wniosku. Wniosek może zostać złożony w formie tradycyjnej lub on-line, druga opcja jest najczęściej wybieraną metodą.


Przed przystąpieniem do inwestycji warto poznać kilka kwestii, które mogą być ważne na kolejnych etapach inwestycji lub rozliczenia instalacji z panelami fotowoltaicznymi. Należy pamiętać o odpowiedniej stawce VAT na fakturze, faktura zawsze musi zawierać kwotę brutto. Z dniem 23 listopada 2019 r. weszła w życie nowelizacja art. 41 ust. 12a ustawy VAT. Po zmianie ustawa zapewnia objęcie jednolitą, obniżoną stawką podatku VAT (8%) dostawy oraz budowy każdej mikroinstalacji OZE, funkcjonalnie związanej z obiektem lub lokalem.


Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie inwestor jest zobowiązany do eksploatacji instalacji przez co najmniej 3 lata od momentu otrzymania dofinansowania. Można rozbudować instalację bezpośrednio po otrzymaniu dotacji pod warunkiem, że rozbudowa nie będzie wiązała się z demontażem elementów (np. inwertera) instalacji, która została uwzględniona we wniosku o dofinansowanie. Koszty poniesione w ramach dodatkowej rozbudowy nie podlegają dofinansowaniu w ramach rządowego programu Mój Prąd.


W przypadku właścicieli, którzy posiadają więcej niż jedną nieruchomość, mogą starać się o dofinansowanie dla każdej z nich osobno. Wniosek składa się na konkretną lokalizację licznika, w danym Punkcie Poboru Energii (PPE).


Nie ma również problemu, aby ubiegać się o dotację w przypadki kiedy na montaż instalacji fotowoltaicznej został zaciągnięty kredyt. O dotację można ubiegać się tylko jeżeli był to kredyt udzielony na warunkach komercyjnych/rynkowych. Ten sam zakres rzeczowy nie może być dofinansowany ze środków publicznych np. z pożyczki preferencyjnej, programów UE.
Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 zakłada, że moc z systemów fotowoltaicznych osiągnie poziom 10-16 GW w 2040, dla 2030 przewiduje się, że będzie to ok. 5-7GW. Główny wzrost przewidywany jest dla mikroinstalacji w gospodarstwach domowych.

Możesz przeczytać również o:

14 czerwca 2024
Kolejka linowa nad zaporą w Solinie atrakcją Bieszczad

W lipcu 2022 roku, w Solinie odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej kolejki linowej, która od razu stała się jedną z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Po ponad roku prac nad budową ośrodka turystycznego oraz czterech tygodniach montażu samej kolejki, mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się niezwykłymi widokami i komfortową podróżą ze stacji dolnej Plasza […]

Czytaj dalej >
11 grudnia 2023
Co to jest Matter?

Co to jest Matter? Matter to otwarty, ujednolicony protokół łączności dla urządzeń IoT (Internet of Things) w inteligentnych domach. Został opracowany przez grupę firm technologicznych, w tym Apple, Google, Amazon, Samsung, Zigbee Alliance i Thread Group. Celem Matter jest ułatwienie użytkownikom łączenia i kontrolowania różnych inteligentnych urządzeń domowych, niezależnie od marki czy używanego systemu operacyjnego. […]

Czytaj dalej >
specctrum.eu