logo specctrum.eu

SPECCTRUM.EU

Jak sprawdzić czy telewizor obsługuje standard DVB-T2

Data publikacji:
31 stycznia 2022

W drugim kwartale 2022 nastąpi proces zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Z obecnie stosowanego standardu DVB-T/MPEG-4 przełączymy się na nowszy standard DVB-T2/HEVC.
Co to oznacza dla zwykłego użytkownika? Przejście do nowego standardu umożliwi dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu, lepszym dźwiękiem – wykorzystanie technologii Dolby AC-4 oraz dostęp do telewizji hybrydowej HbbTV. Niestety, zmiana systemu nadawania wymaga posiadania odpowiedniego telewizora, który obsługuje standard nadawania DVB T2.

Z tego artykułu dowiesz się o:

  1. Kiedy nastąpi przełączenie do nowego standardu nadawania.
  2. Jak sprawdzić czy telewizor obsługuje DVB-T2 jeśli nie znasz modelu telewizora.
  3. Jak sprawdzić czy telewizor obsługuje DVB-T2 po modelu urządzenia

Kiedy nastąpi zmiana nadawania DVB-T2 w Polsce.

Proces przejścia nie będzie uruchomiony jednocześnie w całym kraju. Od marca do czerwca 2022 będzie prowadzone systematyczne przełączanie obszarów.

Do 27.03.2022
Jelenia Góra
Wrocław Kłodzko
Żagań
Zielona Góra

Do 24.04.2022
Poznań
Piła-Gniezno
Szczecin
Świnoujście
Białogard
Koszalin
Lębork
Gdańsk
Iława
Konin
Płock
Bydgoszcz
Elbląg

Do 22.05.2022
Leżajsk
Bieszczady-Rzeszów
Zakopane
Gorlice
Tarnów
Kraków
Wisła
Katowice
Opole
Częstochowa
Kalisz
Łódź
Dęblin
Kielce-Opoczno

Do 26.06.2022
Olsztyn
Ostrołęka
Giżycko
Suwałki
Białystok
Siedlce
Warszawa
Zamość
Lublin

Od momentu przełączenia na nowy standard nadawania w danym regionie, nie będzie już możliwości odbioru sygnału w formacie DVB-T/MPEG-4.

Pilot TV
W momencie uruchomienia standardu nadawania DVB-T2 nie będzie dostepny DVB-T/MPGE-4.

Jak sprawdzić czy telewizor obsługuje DVB-T2 jeśli nie znamy modelu telewizora.


Jeżeli nie mamy możliwości sprawdzenia dokładnego modelu telewizora, to najprostszą metodą jest ponowne wyszukanie kanałów telewizyjnych. Odszukaj na liście kanał testowy Sprawdzam TV, który w łatwy sposób pozwala przekonać się, czy posiadany odbiornik jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC. Jeśli widzisz obraz oraz słyszysz dźwięk oznacza to, że Twój telewizor lub tuner najpewniej spełnia wymagania nowego standardu.
Możesz także wyszukać kanały TVP Dokument i TVP Rozrywka, jeżeli odbierasz je z naziemnej telewizji widzisz obraz i słyszysz dźwięk, to Twój odbiornik jest gotowy na odbiór nowego standardu.

Jak sprawdzić czy telewizor obsługuje DVB-T2 po modelu telewizora.


Jeśli mamy informacje o posiadanym modelu telewizora wystarczy wejść na stronę telewizjanaziemna.pl i wyszukiwarce podać model. W przypadku braku modelu w bazie będzie konieczność sprawdzenia dokumentacji do odbiornika TV lub kontaktu z producentem, można też wykorzystać wcześniej opisaną metodę

Jeśli telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC i nie chcemy z niego rezygnować, wymagany będzie odpowiedni dekoder. Ceny dekoderów zgodnych z nowym standardem zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

specctrum.eu