logo specctrum.eu

Na czym polega audyt serwerów?

20 lipca 2021

Audyt informatyczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Takie usługi oferują m.in. firmy zajmujące się outsourcingiem IT. Korzystają z nich zarówno przedsiębiorstwa prywatne, jak i spółki, międzynarodowe koncerny czy instytucje państwowe. W skład takiego audytu wchodzi m.in. sprawdzenie bezpieczeństwa sieci oraz weryfikacja wydajności sieci. Ważnym punktem jest także weryfikacja serwerów. Na czym polega audyt serwerów?

Audyt bezpieczeństwa


W ramach audytu serwerów można wyróżnić audyt bezpieczeństwa oraz audyt sprzętowy. Audyt bezpieczeństwa polega najczęściej na dokonaniu weryfikacji usług sieciowych. Firmy zajmujące się audytem sprawdzają także prawa dotyczące dostępu do folderów oraz plików, weryfikują prawa dostępu do systemu Windows, sprawdzają użytkowników, którzy są upoważnieni do logowania się na serwer. Kolejnym krokiem jest zwykle sprawdzeniem zapory Firewall oraz systemu zabezpieczeń IDS, sprawdzenie kopii zapasowych.

Audyt sprzętowy

W ramach audytu serwerów firmy wykonują również audyt sprzętu. W skład tych działań zwykle wchodzi sprawdzenie dysków RAID. Informatycy weryfikują również ustawienia systemu BIOS, sprawdzają kontroler dysku RAID. Kolejnym krokiem audytu sprzętowego często jest sprawdzenie oprogramowania płyty głównej.

Możesz przeczytać również o:

30 lipca 2021
Co warto zobaczyć na Podkarpaciu

Podróżując, po Podkarpaciu można zwiedzić ciekawe miejsce związane historią, techniką jak również naturą. W tym artykule możesz przeczytać tylko o kilku wybranych miejscach, które warto zobaczyć odwiedzając Podkarpacie. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który w dużym skrócie opisuje podkarpackie atrakcje turystyczne. Skansen w Markowej Miejsce to dużej mierze miało prezentować dawne życie mieszkańców Markowej. […]

Czytaj dalej >
21 lipca 2021
Jak zabezpieczyć swoje pliki na komputerze i w sieci?

W dobie postępującej cyfryzacji prace biurowe bardzo często przybierają formę zdalną, która jest związana z pewnymi restrykcjami. Oczywistym jest bowiem, że nie można swobodnie posługiwać się danymi, które mogą się okazać newralgiczne dla istnienia firmy lub zdradzić jej tajemnice. Istotnym jest zatem perfekcyjne zrozumienie faktu, że z pewnym rodzajem danych nie można obchodzić się zbyt […]

Czytaj dalej >
specctrum.eu