logo specctrum.eu

SPECCTRUM.EU

Na czym polega audyt serwerów?

20 lipca 2021

Audyt informatyczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Takie usługi oferują m.in. firmy zajmujące się outsourcingiem IT. Korzystają z nich zarówno przedsiębiorstwa prywatne, jak i spółki, międzynarodowe koncerny czy instytucje państwowe. W skład takiego audytu wchodzi m.in. sprawdzenie bezpieczeństwa sieci oraz weryfikacja wydajności sieci. Ważnym punktem jest także weryfikacja serwerów. Na czym polega audyt serwerów?

Audyt bezpieczeństwa


W ramach audytu serwerów można wyróżnić audyt bezpieczeństwa oraz audyt sprzętowy. Audyt bezpieczeństwa polega najczęściej na dokonaniu weryfikacji usług sieciowych. Firmy zajmujące się audytem sprawdzają także prawa dotyczące dostępu do folderów oraz plików, weryfikują prawa dostępu do systemu Windows, sprawdzają użytkowników, którzy są upoważnieni do logowania się na serwer. Kolejnym krokiem jest zwykle sprawdzeniem zapory Firewall oraz systemu zabezpieczeń IDS, sprawdzenie kopii zapasowych.

Audyt sprzętowy

W ramach audytu serwerów firmy wykonują również audyt sprzętu. W skład tych działań zwykle wchodzi sprawdzenie dysków RAID. Informatycy weryfikują również ustawienia systemu BIOS, sprawdzają kontroler dysku RAID. Kolejnym krokiem audytu sprzętowego często jest sprawdzenie oprogramowania płyty głównej.

Możesz przeczytać również o:

14 czerwca 2024
Kolejka linowa nad zaporą w Solinie atrakcją Bieszczad

W lipcu 2022 roku, w Solinie odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej kolejki linowej, która od razu stała się jedną z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Po ponad roku prac nad budową ośrodka turystycznego oraz czterech tygodniach montażu samej kolejki, mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się niezwykłymi widokami i komfortową podróżą ze stacji dolnej Plasza […]

Czytaj dalej >
11 grudnia 2023
Co to jest Matter?

Co to jest Matter? Matter to otwarty, ujednolicony protokół łączności dla urządzeń IoT (Internet of Things) w inteligentnych domach. Został opracowany przez grupę firm technologicznych, w tym Apple, Google, Amazon, Samsung, Zigbee Alliance i Thread Group. Celem Matter jest ułatwienie użytkownikom łączenia i kontrolowania różnych inteligentnych urządzeń domowych, niezależnie od marki czy używanego systemu operacyjnego. […]

Czytaj dalej >
specctrum.eu